2 March 2015

Lekcijas par komiksiem un muzejiem

Beļģijas vēstniecība Latvijā un Wallonie-Bruxelles International aicina visus interesentus uz divām lekcijām Frankofonijas dienu ietvaros. Abi pasākumi notiks franču valodā ar sinhrono tulkojumu latviski, ieeja bez maksas.  


Lekcija „Ne tikai Smurfi un Tintiņš: BEĻĢU KOMIKSS ŽANRU UN IZTĒLES BEZGALĪBĀ”, ceturtdien, 12. martā pulksten 18.00 kinoteātrī K.Suns Elizabetes ielā 83/85

Briselē, Eiropas kultūru krustpunktā, ir dzimuši vairums kontinenta komiksu varoņu. 1929. gadā Eržē ar Tintiņa tēlu ieviesa modernā komiksa paraugu, kopš sešdesmitajiem gadiem komikss tiek dēvēts par „devīto mākslu”. Sākumā tas ilgi tiecās būt universāls un trāpīt visām mērķauditorijām reizē, taču ar laiku komiksu piedāvājums kļuva aizvien dažādāks un specifiskāks. Žurnāli, mazas brošūras, skaisti albumi cietajos vākos, greznas un dekoratīvas grāmatas, grafiskie romāni… Atšķirīgie formāti piedāvā stāstus visdažādākajos žanros, ļaujot sasniegt visdažādākos lasītājus. Lai arī komiksu tēli un stāsti aizvien biežāk tiek izmantoti kinoindustrijas vajadzībām, komikss galvenokārt ir un paliek dialogs, kur satiekas divas iztēles – stāstītāja un lasītāja.


Lekcija „Muzejs starp vakardienu un rītdienu”
Piektdien,13. martā pulksten 11.00 Mākslas muzejā „Rīgas Birža”, Doma laukumā 6.

2014. gadā ievērojamākais komiksu tematikai veltītais muzejs Rietumu pasaulē nosvinēja pirmo ceturtdaļgadsimtu. Muzeja pastāvēšanas gados pasaule ir stipri pārvērtusies. Ceļošana kļuvusi ļoti demokrātiska, līdz ar to mainījusies muzeju publika. Pirms 25 gadiem internets bija pieejams tikai dažiem, bet mūsdienās ar tā palīdzību notiek lielākā daļa saziņas. No vienas puses tas mazina muzeja informatīvo nozīmīgumu, tomēr ļauj arī daudz plašāk un atraktīvāk komunicēt ar sabiedrību. Kāda būs muzeju loma 2039. gadā, kad Beļģijas Komiksu muzejam apritēs 50? Kas tos apmeklēs? Kāda ir muzeju sabiedriskā un kultūras nozīme šodien un nākotnē?Par lektoru : Žans Okjē (Jean Auquier) ir Beļģijas Komiksu muzeja vadītājs kopš 2008. gada. Pēc izglītības žurnālists, vairāku tematisko komiksu izstāžu un daudzu monogrāfiju autors, starptautiski atzīts eksperts un pieprasīts konferenču lektors.


Beļģijas komiksu muzejs atrodas brīnišķīgā Briseles jūgendstila ēkā. Vairāk nekā 4000 kvadrātmetru lielā platībā tiek piedāvātas pastāvīgās un mainīgās ekspozīcijas, konferences, lasītavas, radošās darbnīcas, bet arhīvā tiek glabāti zīmējumu oriģināli. Muzejs ir nozīmīgākais komiksu kultūras un mākslas centrs pasaulē, ik gadu to apmeklē pāri par 200 000 interesentu.

No comments:

Post a Comment